DAO Yatırım Fonları ve NFT Yatırımları: PleasrDAO & FlamingoDAO

DAO Yatırım Fonları ve NFT Yatırımları: PleasrDAO & FlamingoDAO

DAO’lar Türkçe’ye merkeziyetsiz otonom organizasyonlar olarak çevrilen akıllı sözleşme tabanlı yönetişim mekanizmalarıdır. DAO’ların ilk uygulamaları özellikle DeFi protokollerinde yani merkeziyetsiz işlem protokollerinde protokol ile ilgili kararların topluluk tabanlı daha demokratik bir biçimde alınması amacıyla geliştirildi. Bu yönüyle merkeziyetsiz işlem platformlarını ve bu platformların merkeziyetsizlik düzeyini daha ileri bir noktaya götürme adına DAO’ların oldukça önemli bir işlev üstlendiğini söyleyebiliriz.

Mevcut DAO yönetişim yapılarında, bir protokolün, platformun yönetişim tokenine ya da platforma yatırım yapıyorsunuz, sahip olduğunuz yönetişim tokeni ile protokolün, platformun geleceğine, ekonomi modeline ilişkin teklifler sunabiliyorsunuz, sahip olduğunuz yönetişim tokeni ile mevcut teklifleri değerlendirip kabul veya ret yönünde oy kullanabiliyorsunuz. Tüm bu süreçlerin blokzincir şeffaflığında gerçekleşmesi ve birçok açıdan katılıma son derece açık olması gibi nedenlerle DAO’la bize oldukça özgün bir yönetişim deneyimi sunuyor.

DAO’ların yukarıda belirtilen kullanım alanları dışında sosyal, siyasi ve ekonomik anlamda yakın gelecekte son derece özgün kullanım alanları geliştirilecektir. Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda kişisel olarak kısa vadede DAO’lara ilişkin potansiyelini oldukça güçlü gördüğüm alan yatırım, yatırım fonu tarafıydı. Bu tarafta arka arkaya oldukça önemli gelişmeler yaşandığını gördük.

DAO’lar ve NFT Yatırımları

Yatırım fonu konseptini bir DAO modelinde kurguladığımızda;

  • Ortak kararların şeffaf bir şekilde alınması,
  • Daha hızlı yatırım aksiyonları alabilme,
  • Fonların multi-signature (çoklu imzalı) cüzdanlarda güvenli bir şekilde tutulması,
  • Akreditasyon problemi olmadan dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda yatırımcının kolayca fona dahil olabilmesi gibi önemli avantajlara sahip olabileceğiz.

Kripto varlık ekosisteminde 2017’de ICO çılgınlığında blokzincirin sunduğu imkanlar ile kripto topluluğunun fon toplama gücü ortaya çıktı. Kripto varlıklar özelinde kitle fonlamasının çok daha efektif, katılıma çok daha açık farklı modellerinde kısa sürelerde milyonlarca dolar değerinde fonlama kampanyaları yapıldığını gördük. Bu durumu istismar eden kötü niyetli çok sayıda aktör de oldu. O nedenle bu tarz kampanyalara katılırken çok dikkatli olmak gerekiyor.

DAO’lar, kitle fonlaması süreçleri için daha güvenli, daha yönetilebilir ve fonlama yapıldıktan sonra gelecek projeksiyonunun daha belirli olması adına önemli fırsatlar sunuyor. Bununla birlikte bir DAO yatırım fonu kurgusunda yukarıda sayılan avantajlarla birlikte çok daha başarılı bir yatırım stratejisi geliştirmek için önemli fırsatlar doğuyor.

Geçtiğimiz aylarda DAO yatırım fonu tarafında NFT trendi ile uyumlu olarak DAO’lar aracılığıyla NFT yatırımları yapıldığını gördük.

NFT yatırımı yapan DAO’ların sayısı hızla artıyor. Bu yazıda PleasrDAO ve FlamingoDAO’yu inceleyeceğiz.

PleasrDAO

1

PleasrDAO, farklı profillerde (DeFi liderleri, yatırımcıları, NFT koleksiyonerleri, yatırımcıları, dijital sanatçılar, creatorler) yatırımcıların bir araya geldiği ve NFT yatırımına odaklanan bir topluluktur. 

PleasrDAO adını 310 ETH karşılığında satın aldığı Uniswap V3 NFT’si ile duyurmuştur.

2

PleasrDAO ayrıca Snowden’in “Stay Free (Edward Snowden, 2021)” isimli NFT’sini de 2224 ETH’ye satın almış ve bu ticaret ile adını geniş kitlere duyurmayı başarmıştır.İlginizi çekebilir: TCMB Yangını Söndürür mü?

PleasrDAO, sadece bir NFT yatırım topluluğu değil aynı zamanda felsefi anlamda kripto varlık topluluğuna, merkeziyetsizliğe, merkeziyetsiz sahipliğe katkı sunmayı amaçlayan bir topluluktur. 

Merkeziyetsiz finansa inanan ve bu çerçevede merkeziyetsiz sahipliği öne çıkaran PleasrDAO hem Uniswap V3 NFT’si ile hem de Snowden NFT’si ile kripto topluluğuna güçlü bir mesaj da vermiştir.

Kripto topluluğun önemli liderlerinin aralarında bulunduğu 54 kişiden oluşan PleasrDAO üyelerini ve PleasrDAO NFT galerisini PleasrDAO web sitesinde inceleyebilirsiniz.

FlamingoDAO

Resim1

FlamingoDAO da PleasrDAO gibi NFT odaklı bir yatırım topluluğudur. NFT’lerin ve merkeziyetsizliğin geleceğine inanan yatırımcıların bir araya geldiği topluluk henüz oldukça erken bir dönemde olduğunu vurguladığı NFT ekosistemine uzun dönemli yatırımlar yapmaya odaklanmaktadır. 

Fortune tarafından en etkili NFT 50 listesine giren FlamingoDAO’nun en ses getiren NFT yatırımı CryptoPunks koleksiyonundan olan nadirlik seviyesi yüksek Alien Punks oldu.

4

FlamingoDAO, akredite yatırımcılardan oluşan ve üye kabul süreçlerinin web sitesinde belirtildiği, limited şirket şeklinde kurgulanmış, ABD Dalaware eyaletinde kayıtlı bir DAO platformudur. Kuruluş yapısı itibariyle TheLAO (limited şirket şeklinde kurgulanmış düzenlemelerle uyumlu DAO) platformunu takip ettiklerini söylemek yanlış olmaz. 

FlamingoDAO üzerinde oylama nasıl yapılıyor, organizasyon yapısı nedir, vergi süreçleri nasıl,  maksimum üye sayısı, servis sağlayıcılara işlem ücretleri nasıl ödeniyor, gider harcamaları nasıl yapılıyor, NFT satın almalar nasıl yapılıyor, FlamingoDAO’nun akıllı sözleşmeleri nasıl çalışıyor gibi soruların detaylı cevaplarını FlamingoDAO websitesi üzerinde bulabilirsiniz.

Sonuç

NFT trendinin güçlenmesi ile birlikte DAO modelinde NFT yatırımlarının geçtiğimiz aylarda arttığına şahit olduk. DAO tabanlı yatırım fonlarının NFT yatırımlarının ve genel anlamda bu yapıların yatırım fonksiyonunun potansiyelinin çok güçlü olduğunu düşünüyorum.

DAO’lar bireylere oldukça özgün ve efektif bir yatırım deneyimi sunmakla birlikte yatırım fonu konseptini çok daha ileri noktalara taşıma noktasında yakın gelecekte önemli bir misyon üstlenebilir.

İlerleyen yıllarda JPMorgan, Goldman Sachs gibi finans devlerinin ya da dev teknoloji şirketlerinin bir DAO yatırım fonu tarafından satın alındığını duymak benim için şaşırtıcı olmayacak.

Bu yazı ilk olarak 06/11/2021 tarihinde BTCHaber‘de yayımlanmıştır.

Share This