Finansal Bir Devrim Bitcoin

Finansal Bir Devrim: Bitcoin

Herşey 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli bir hackerın ‘Cryptography Mailing List’ isimli kapalı bir mail grubunda Bitcoin sanal para birimini duyurması ile başladı. Nakamoto yayınladığı manifestoda merkezi bir otorite tarafından kontrol edilemeyen ve işlem için modern ödeme sistemlerinin aksine hiçbir aracıya ihtiyaç duymayan (peer to peer), insanları özgürleştirecek bir para biriminden bahsediyordu.

Ve olaylar Satoshi Nakamoto’nun dahi hayal edemeyeceği şekilde gelişti. Önce anarşistler sonra liberaller ve siber suçlular ve nihayetinde sıradan insanlar Bitcoin’i günlük hayatta kullanmaya başladı. 2013 yılında değerinin birkaç gece içinde 200$’dan 900$’a çıkması ise uluslararası finans çevrelerini derin şüphelere sevk etmekle birlikte yeni bir dönemin ilk işaretleri olarak belirdi.

ABD, Çin, Almanya gibi devletler Bitcoin’ in hızlı yükselişine ilk tepkiyi ödeme sistemleri ile ilgili mevzuatlarını Bitcoin ile uyumlu hale getirmeye (Bitcoin’ i kontrol etmeye) çalışarak verdiler ancak birçok devlet Bitcoin işlemlerinin tanımlı olduğu Blockchain ağını gizemli buldu ve Bitcoin’ i önce yasal sonra illegal bir para birimi olarak deklare etti ve kullanımını yasakladı. Yasak kavramının siber uzayda (cyberspace) etkin bir karşılığının olmadığını ve arzı 21 milyon ile sınırlı Bitcoin’ in her geçen gün birçok alternatifinin geliştirildiğini düşünürsek, Bitcoin ve Bitcoin işlemlerinin tanımlı olduğu sofistike ve güvenli bir ağa karşılık gelen Blockchain ağı küresel ekonomik düzene ciddi bir meydan okuma teşkil etmektedir.

Bitcoin hakkında söylenenler:

…Şeytan (Paul Krugman)

…Bir Şaka (Business Insider)

…Bir Mucize (Warren Buffett)

…Bir Ponzi Şeması (ZDNet)

…Teknolojik Bir Güç Gösterisi (Bill Gates)

…Finansal Bir Devrim (Reuters)

Yaklaşık 6 aylık bir çalışmanın ürünü olan ekteki raporda Bitcoin ve Blockchain ağının ne olduğuna, nasıl çalıştığına ve hangi esaslar üzerine inşa edildiğine, DeepWeb olarak adlandırılan ve siber suçlular tarafından yoğun olarak kullanılan internetin arka bahçesinde Bitcoin’ in kullanımına ilişkin veriler bulacaksınız.

Bitcoin’ in DeepWeb’de kullanımına ilişkin son bölümde FBI ( Federal Bureau of Investigation ), NCA (National Crime Agency), Europol ve UNODC (United Nations Office of Drug and Crime) tarafından hazırlanmış raporlar ve örnek olaylardan (case study) yararlanılmıştır.

Rapor İçin Tıklayınız

Share This